КМІС: на сході України позитивно ставляться до Росії 85% місцевих мешканців

В Україні у вересні 2019 року добре та дуже добре ставилося до Росії 54% українців, погано або дуже погано  35%, 12% не визначилися;  

  • За весь період спостережень (з 2008 до 2019) українці краще ставилися до Росії, ніж росіяни до України. У вересні 2019 року, вперше за роки моніторингу, кількість тих, хто добре ставиться в Росії до України більша, ніж в Україні до Росії – 56%. Погано або дуже погано до України ставляться 31% опитаних, тобто зараз  росіяни дещо краще ставляться до України, ніж українці до Росії (56% у порівнянні з 54%, різниця невелика, у 2 відсоткових пункти).
  • Порівняно з вереснем 2018, тобто за рік, рівень підтримки незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) зріс на 2 відсоткових пункти  з 88% до 90%. Тож загальна тенденція зберігається: 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою. 
  • У Росії порівняно з вереснем 2018 року суттєво зменшилася кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (з 32%, до 23%), протилежна ситуація з незалежністю без кордонів і митниць – за рік кількість збільшилась на 9 процентних пунктів (з 45% до 54%). Також збільшилась, але не суттєво, кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 16%, стало 19%). 

Прес-реліз містить результати спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр», що здійснюється з 2008 року (Автономна некомерційна організація «Левада-Центр» примусово внесена до реєстру некомерційних організацій Росії, що виконують функції іноземного агента. ) 

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) з 6 по 16 вересня 2019 року провів власне всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв’ю опитано 2035 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

«Левада-центр» проводив опитування за репрезентативною вибіркою населення Росії, опитано 1601 особу віком 18 років і старше, в період 26 вересня 2 жовтня 2019 року.  Опитування проведене у 137 населених пунктах, 50 суб’єктах РФ. Дослідження проводилося вдома у респондентів методом особистого інтерв’ю.

Статистична похибка при вибірці 1600 осіб (з імовірністю 0,95) не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%, 2,9% — для показників, близьких до 25% / 75%,   2,0% — для показників, близьких до 10% / 90%, і 1,5% — для показників, близьких до 5% / 95%.

У перебігу дослідження українцям, як і раніше, ставилося запитання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?», а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»

  • За весь період спостережень українці краще ставилися до Росії, ніж росіяни до України (див. графік 1). Після анексії Криму і початку військових дій на Донбасі відбулося різке падіння позитивного ставлення українців до Росії (з 90% до 30%), але після закінчення активних бойових дій ставлення українців до Росії знову дещо покращилося. В Україні у вересні 2019 року добре та дуже добре ставилося до Росії 54% українців, погано або дуже погано — 35%, 12% не визначилися;
  • У вересні 2019 року, вперше за роки моніторингу, кількість тих, хто добре ставиться в Росії до України більша, ніж в Україні до Росії – 56%. Погано або дуже погано до України ставляться 31% опитаних, тобто зараз  росіяни дещо краще ставляться до України, ніж українці до Росії (56% у порівнянні з 54%, тобто різниця невелика, у 2 відсоткових пункти). 

Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни «добре» і «дуже добре»)

ставлення-до-Росії

  • Ставлення українців до Росії  суттєво залежить від регіону: на Заході позитивно ставляться до Росії 34%, у Центрі – 47%, на Півдні – 65%, на Сході – 85% 

Динаміка відповідей на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?»

  • Порівняно з вереснем 2018, тобто за рік, рівень підтримки незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) зріс на 2 відсоткових пункти  – з 89% до 90%. Тож загальна тенденція зберігається: 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.
  • При цьому порівняно з вереснем 2018 року кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією, незначно збільшилася (з 39% до 41%), а кількість тих, хто бажає незалежних відносин, але без кордонів і митниць, практично не змінилася (з 50до 49%). Об’єднатися в одну країну бажають 3% опитаних українців (у вересні 2018 року таких було 4%, різниця статистично не значуща).
  • У Росії порівняно з вереснем 2018 року суттєво зменшилася кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 32%, стало 23%), протилежна ситуація з незалежністю без кордонів і митниці – за рік кількість збільшилась на 9 процентних пунктів (з 45% до 54%). Також збільшилась, але не суттєво, кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 16%, стало 19%).

Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?*

ставлення-до-Росії

* Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 6, тобто  відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів і митниць (див таблиці нижче).

Коментар В.Паніотто, ген.директора КМІС:

За останній рік ставлення українців до Росії істотно покращилося (з 48% до 54%), в той час як позитивне ставлення росіян до України коливалося в межах похибки вибірки і складало, приблизно третину населення (32-34%), але за останні місяці ставлення росіян до України різко покращилося (на 20 процентних пунктів).  

  І в Україні і в Росії позитивне ставлення до держави зумовлене, перш за все, позитивним ставленням до населення. Так, у лютому 2019 до росіян позитивно ставилося 77% українців,  в той час як до керівництва Росії ставлення було різко негативне і лише 13% українців ставилося позитивно. Така сама ситуація зі ставленням росіян до України: 82% росіян (громадян Росії) позитивно ставилося до українців, і тільки 7% росіян – позитивно до керівництва України.

З чим може бути пов’язане істотне покращення ставлення росіян до України? За думкою експертки Левада-Центру Карини Піпії, суттєву роль тут зіграв фактор перемоги Зеленського і надії росіян на те, що це приведе до покращення стосунків. Мені здається, що тут також можливі прямі вказівки керівництва Росії щодо інформаційної політики ЗМІ. Наприклад Путін заявляв, що ЗМІ не повинні давати негативну інформацію щодо України.  Але це тільки гіпотеза, до того ж виступ Путіна відбувся після проведення дослідження.

З чим може бути пов’язане істотне покращення ставлення українців до Росії і росіян, яке відбулося протягом останнього року?   Одна з можливих гіпотез – передвиборча кампанія і активізація роботи проросійських політичних сил і телевізійних каналів. Інша можлива причина – надія на покращення стосунків і встановлення миру. 

 

Додаток 1.Формулювання запитань з анкети

Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?  ОДНА ВІДПОВІДЬ

Відносини України з Росією мають бути такими ж, як з іншими державами  – із закритими кордонами, візами, митницями 1
Україна й Росія мають бути незалежними, але дружніми державами  – з відкритими кордонами, без віз і митниць 2
Україна й Росія мають об’єднатися в одну державу 3
ВС/НВ 9

Як Ви в цілому ставитесь зараз до Росії?

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ/ ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

 

Додаток 2. Склад регіонів України

Західний макрорегіон –  Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; 

Центральний макрорегіон –  м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області;

Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області;

Східний макрорегіон –  Харківська, Донецька, Луганська область (райони, підконтрольні Україні)

                                                                                              

 Додаток 3.  ТАБЛИЦІ

ставлення-до-Росії

Источник: КМІС

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*