КМІС: на Заході України позитивне ставлення до Росії зросло до рівня 41%

Ставлення населення України до Росії та населення Росії до України, лютий 2019 року.

Прес-реліз підготував генеральний директор КМІС В.І.Паніотто.

 • В Україні у лютому 2019 року добре або дуже добре ставилося до Росії 57% українців, погано або дуже погано 27%, 17% не визначилися;   до росіян (громадян Росії) позитивно ставилося 77% українців, до керівництва Росії – 13% (переважно за рахунок Сходу і Донбасу).  Позитивне ставлення до Росії обумовлене переважно позитивним ставленням до росіян (громадян Росії).
 • За весь період спостережень (з 2008 до 2019) українці краще ставилися до Росії, ніж росіяни до України.  У лютому 2019 року в Росії добре або дуже добре ставилося до України 34% населення, погано або дуже погано 55%, тобто зараз  українці набагато краще ставляться до Росії, ніж росіяни до України (57% у порівнянні з 34%, тобто різниця у 23 відсоткових пункти).
 • Порівняно з лютим 2018, тобто за рік, рівень підтримка незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) залишається таким самим – 87%. Тож загальна тенденція зберігається: майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.  При цьому порівняно з лютим 2018 року кількість тих, хто бажає закритих кордонів із Росією, зменшилася (з 44% до 39%), а кількість тих, хто бажає незалежних відносин, але без кордонів і митниць, збільшилася (з 44% до 48%).
 • У Росії порівняно з березнем 2018 року теж зменшилася кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 25%). 

Прес-реліз містить результати спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр», що здійснюється з 2008 року (Автономна некомерційна організація «Левада-Центр» примусово внесена до реєстру некомерційних організацій Росії, що виконують функції іноземного агента). 

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) з 8 по 20 лютого 2019 року провів власне всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв’ю опитано 2042 респонденти, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

«Левада-центр»  проводив опитування за репрезентативною вибіркою населення Росії, 1600 осіб у віці 18 років і старше, в період 15-20 лютого 2019 року.  Опитування проведене у 137 населених пунктах, 50 суб’єктах РФ. Дослідження проводилося вдома у респондентів методом особистого інтерв’ю.

Статистична похибка при вибірці 1600 осіб (з імовірністю 0,95) не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%, 2,9% — для показників, близьких до 25% / 75%,   2,0% — для показників, близьких до 10% / 90%, і 1,5% — для показників, близьких до 5% / 95%. 

У перебігу дослідження українцям, як і раніше, ставилося запитання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?», а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»

 • За весь період спостережень українці краще ставилися до Росії, ніж росіяни до України (див. графік 1). Після анексії Криму і початку військових дій на Донбасі відбулося різке падіння позитивного ставлення українців до Росії (з 90% до 30%), але після закінчення активних бойових дій ставлення українців до Росії знову дещо покращилося. 

Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни «добре» і «дуже добре»)

ставлення-населення-України-до-Росії

 • В Україні у лютому 2019 року добре або дуже добре ставилося до Росії 57% українців, погано або дуже погано 27%, 17% не визначилися. В Росії добре або дуже добре ставилося до України 34% населення, погано або дуже погано 55%, 10% не визначилися.  Українці набагато краще ставляться до Росії, ніж росіяни до України (57% у порівнянні з 34%, тобто різниця у 23 відсоткових пункти).
 • Крім запитання щодо ставлення до Росії в цілому, ми також ставили запитання щодо ставлення окремо до керівництва Росії і до населення Росії.  У лютому 2019 року до росіян (громадян Росії) позитивно ставилося 77% українців, до керівництва Росії – 13% (переважно за рахунок Сходу і Донбасу).  Аналогічні показники щодо Росії: до українців (громадян України) позитивно ставилися  82% росіян, а до керівництва України – 7%.  Росіяни краще ставляться до українців, ніж українці до росіян на 7 відсоткових пунктів.   Таким чином, позитивне ставлення українців до Росії переважно пов’язане з позитивним ставленням до росіян (так само і позитивне ставлення росіян до України пов’язане із позитивним ставленням до українців).  

Таблиця 1. Відсоток тих, хто позитивно («добре» і «дуже добре») ставиться до Росії, до росіян, до керівництва Росії.   Лютий 2019 року.

Позитивне («добре» і «дуже добре») ставлення до…
 Регіон Росії Керівництва Росії Росіян
Західний 41% 4% 71%
Центральний 51% 11% 70%
Південний 70% 14% 85%
Східний 75% 34% 87%
Україна 57% 13% 77%
 • Ставлення українців до Росії  суттєво залежить від регіону: на Заході позитивно ставляться до Росії 41%, у Центрі – 51%, на Півдні – 70%, на Сході – 75% (див.таблицю 1). Те ж саме стосується ставлення до керівництва Росії і ставлення до росіян.  

Динаміка відповідей на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?»

 • Порівняно з лютим 2018, тобто за рік, рівень підтримки незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) залишається таким самим – 87%. Тож загальна тенденція зберігається – майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.  При цьому порівняно з лютим 2018 року кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією, зменшилася (з 44% до 39%), а кількість тих, хто бажає незалежних відносин, але без кордонів і митниць, збільшилася (з 44% до 48%). Об’єднатися в одну країну бажають 4% опитаних українців (у лютому 2018 року таких було 3%, різниця статистично не значуща).
 • У Росії порівняно з березнем 2018 року зменшилася кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 25%) і збільшилася кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 10%, стало 17%).

Коментар В.Паніотто, ген.директора КМІС:

За останній рік ставлення українців до Росії істотно покращилося (з 48% до 57%), в той час як позитивне ставлення росіян до України коливалося в межах похибки вибірки і складало, як і зараз, приблизно третину населення (32-34%).   І в Україні і в Росії позитивне ставлення до держави зумовлене, перш за все, позитивним ставленням до населення (77% українців позитивно ставляться до росіян, ще більше росіян (громадян Росії) позитивно ставляться до українців – 82%, в той час як до керівництва ставлення різко негативне (лише 13% українців ставляться позитивно до керівництва Росії і тільки 7% росіян – позитивно до керівництва України).

З чим може бути пов’язане істотне покращення ставлення українців до Росії і росіян, яке відбулося протягом останнього року?   Одна з можливих гіпотез – передвиборча кампанія і активізація роботи проросійських політичних сил і телевізійних каналів.

Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?*

Яких-відносин-з-Росією-хочуть-в-Україні

* Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 6, тобто  відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів і митниць (див таблиці нижче).

Додаток 1.Формулювання запитань з анкети

 Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?  ОДНА ВІДПОВІДЬ

Відносини України з Росією мають бути такими ж, як з іншими державами  – із закритими кордонами, візами, митницями 1
Україна й Росія мають бути незалежними, але дружніми державами  – з відкритими кордонами, без віз і митниць 2
Україна й Росія мають об’єднатися в одну державу 3
ВС/НВ 9

Як Ви в цілому ставитесь зараз до Росії?

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ/ ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

Як Ви загалом зараз ставитеся до росіян (мешканців Росії)

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

Як Ви загалом зараз ставитеся до керівництва Росії?

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

 Додаток 2. Склад регіонів України

Західний макрорегіон –  Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; 

Центральний макрорегіон –  м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області;

Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області;

Східний макрорегіон –  Харківська, Донецька, Луганська область (райони, підконтрольні Україні)

Росія-Україна                                                                                            

Источник: КМИС

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!

Владимир

Постоянный автор рубрик статистика и экономика. Старший аналитик проекта mResearcher.com

Оцените автора
( Пока оценок нет )
mResearcher
Добавить комментарий

 1. Віктор

  Яка скотина це написала!Взагалі криша поїхала. Там через хату мають вбитих синів.

  Ответить
 2. Юра

  Бред!

  Ответить
 3. микола

  що за «брєд»,таким соціологам пора заткнутися

  Ответить
 4. Денис

  Нічого дивного не має: це приватний інститут, працівники якого ЗА ГРОШІ напишуть вам те, що ви їм замовите. І нікого не цікавить те, що найбільша кількість загиблих українців — саме із західних областей, і навряд чи більша частина мешканців цих областей вважає саме так, як дається в цьому дослідженні. Думаю, що це просто математичні викладки. Питання в іншому: хто замовив таке дослідження і з таким постановочним питанням, від якого прихильники «руского міра» зараз тішаться.

  Ответить