КМІС: на Заході України позитивне ставлення до Росії зросло до рівня 41%

Ставлення населення України до Росії та населення Росії до України, лютий 2019 року.

Прес-реліз підготував генеральний директор КМІС В.І.Паніотто.

 • В Україні у лютому 2019 року добре або дуже добре ставилося до Росії 57% українців, погано або дуже погано 27%, 17% не визначилися;   до росіян (громадян Росії) позитивно ставилося 77% українців, до керівництва Росії – 13% (переважно за рахунок Сходу і Донбасу).  Позитивне ставлення до Росії обумовлене переважно позитивним ставленням до росіян (громадян Росії).
 • За весь період спостережень (з 2008 до 2019) українці краще ставилися до Росії, ніж росіяни до України.  У лютому 2019 року в Росії добре або дуже добре ставилося до України 34% населення, погано або дуже погано 55%, тобто зараз  українці набагато краще ставляться до Росії, ніж росіяни до України (57% у порівнянні з 34%, тобто різниця у 23 відсоткових пункти).
 • Порівняно з лютим 2018, тобто за рік, рівень підтримка незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) залишається таким самим – 87%. Тож загальна тенденція зберігається: майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.  При цьому порівняно з лютим 2018 року кількість тих, хто бажає закритих кордонів із Росією, зменшилася (з 44% до 39%), а кількість тих, хто бажає незалежних відносин, але без кордонів і митниць, збільшилася (з 44% до 48%).
 • У Росії порівняно з березнем 2018 року теж зменшилася кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 25%). 

Прес-реліз містить результати спільного проекту Київського міжнародного інституту соціології і російської недержавної дослідницької організації «Левада-Центр», що здійснюється з 2008 року (Автономна некомерційна організація «Левада-Центр» примусово внесена до реєстру некомерційних організацій Росії, що виконують функції іноземного агента). 

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) з 8 по 20 лютого 2019 року провів власне всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв’ю опитано 2042 респонденти, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим) за 4-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

«Левада-центр»  проводив опитування за репрезентативною вибіркою населення Росії, 1600 осіб у віці 18 років і старше, в період 15-20 лютого 2019 року.  Опитування проведене у 137 населених пунктах, 50 суб’єктах РФ. Дослідження проводилося вдома у респондентів методом особистого інтерв’ю.

Статистична похибка при вибірці 1600 осіб (з імовірністю 0,95) не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%, 2,9% — для показників, близьких до 25% / 75%,   2,0% — для показників, близьких до 10% / 90%, і 1,5% — для показників, близьких до 5% / 95%. 

У перебігу дослідження українцям, як і раніше, ставилося запитання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?», а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»

 • За весь період спостережень українці краще ставилися до Росії, ніж росіяни до України (див. графік 1). Після анексії Криму і початку військових дій на Донбасі відбулося різке падіння позитивного ставлення українців до Росії (з 90% до 30%), але після закінчення активних бойових дій ставлення українців до Росії знову дещо покращилося. 

Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії і населення Росії до України (% тих, хто ставиться до іншої країни «добре» і «дуже добре»)

ставлення-населення-України-до-Росії

 • В Україні у лютому 2019 року добре або дуже добре ставилося до Росії 57% українців, погано або дуже погано 27%, 17% не визначилися. В Росії добре або дуже добре ставилося до України 34% населення, погано або дуже погано 55%, 10% не визначилися.  Українці набагато краще ставляться до Росії, ніж росіяни до України (57% у порівнянні з 34%, тобто різниця у 23 відсоткових пункти).
 • Крім запитання щодо ставлення до Росії в цілому, ми також ставили запитання щодо ставлення окремо до керівництва Росії і до населення Росії.  У лютому 2019 року до росіян (громадян Росії) позитивно ставилося 77% українців, до керівництва Росії – 13% (переважно за рахунок Сходу і Донбасу).  Аналогічні показники щодо Росії: до українців (громадян України) позитивно ставилися  82% росіян, а до керівництва України – 7%.  Росіяни краще ставляться до українців, ніж українці до росіян на 7 відсоткових пунктів.   Таким чином, позитивне ставлення українців до Росії переважно пов’язане з позитивним ставленням до росіян (так само і позитивне ставлення росіян до України пов’язане із позитивним ставленням до українців).  

Таблиця 1. Відсоток тих, хто позитивно («добре» і «дуже добре») ставиться до Росії, до росіян, до керівництва Росії.   Лютий 2019 року.

Позитивне («добре» і «дуже добре») ставлення до…
 Регіон Росії Керівництва Росії Росіян
Західний 41% 4% 71%
Центральний 51% 11% 70%
Південний 70% 14% 85%
Східний 75% 34% 87%
Україна 57% 13% 77%
 • Ставлення українців до Росії  суттєво залежить від регіону: на Заході позитивно ставляться до Росії 41%, у Центрі – 51%, на Півдні – 70%, на Сході – 75% (див.таблицю 1). Те ж саме стосується ставлення до керівництва Росії і ставлення до росіян.  

Динаміка відповідей на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?»

 • Порівняно з лютим 2018, тобто за рік, рівень підтримки незалежності України (відсоток тих, хто вважає, що Україна має бути незалежною від Росії) залишається таким самим – 87%. Тож загальна тенденція зберігається – майже 90% населення вважають, що Україна має бути незалежною державою.  При цьому порівняно з лютим 2018 року кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією, зменшилася (з 44% до 39%), а кількість тих, хто бажає незалежних відносин, але без кордонів і митниць, збільшилася (з 44% до 48%). Об’єднатися в одну країну бажають 4% опитаних українців (у лютому 2018 року таких було 3%, різниця статистично не значуща).
 • У Росії порівняно з березнем 2018 року зменшилася кількість бажаючих закритих кордонів з Україною (було 39%, стало 25%) і збільшилася кількість бажаючих об’єднатися в одну країну (було 10%, стало 17%).

Коментар В.Паніотто, ген.директора КМІС:

За останній рік ставлення українців до Росії істотно покращилося (з 48% до 57%), в той час як позитивне ставлення росіян до України коливалося в межах похибки вибірки і складало, як і зараз, приблизно третину населення (32-34%).   І в Україні і в Росії позитивне ставлення до держави зумовлене, перш за все, позитивним ставленням до населення (77% українців позитивно ставляться до росіян, ще більше росіян (громадян Росії) позитивно ставляться до українців – 82%, в той час як до керівництва ставлення різко негативне (лише 13% українців ставляться позитивно до керівництва Росії і тільки 7% росіян – позитивно до керівництва України).

З чим може бути пов’язане істотне покращення ставлення українців до Росії і росіян, яке відбулося протягом останнього року?   Одна з можливих гіпотез – передвиборча кампанія і активізація роботи проросійських політичних сил і телевізійних каналів.

Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?*

Яких-відносин-з-Росією-хочуть-в-Україні

* Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 6, тобто  відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів і митниць (див таблиці нижче).

Додаток 1.Формулювання запитань з анкети

 Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?  ОДНА ВІДПОВІДЬ

Відносини України з Росією мають бути такими ж, як з іншими державами  – із закритими кордонами, візами, митницями 1
Україна й Росія мають бути незалежними, але дружніми державами  – з відкритими кордонами, без віз і митниць 2
Україна й Росія мають об’єднатися в одну державу 3
ВС/НВ 9

Як Ви в цілому ставитесь зараз до Росії?

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ/ ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

Як Ви загалом зараз ставитеся до росіян (мешканців Росії)

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

Як Ви загалом зараз ставитеся до керівництва Росії?

дуже добре 1  в основному погано 3 ВАЖКО СКАЗАТИ 9
в основному добре 2  дуже погано 4

 Додаток 2. Склад регіонів України

Західний макрорегіон –  Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; 

Центральний макрорегіон –  м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області;

Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області;

Східний макрорегіон –  Харківська, Донецька, Луганська область (райони, підконтрольні Україні)

Росія-Україна                                                                                            

Источник: КМИС

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!

4 Comments

 1. Яка скотина це написала!Взагалі криша поїхала. Там через хату мають вбитих синів.

 2. Нічого дивного не має: це приватний інститут, працівники якого ЗА ГРОШІ напишуть вам те, що ви їм замовите. І нікого не цікавить те, що найбільша кількість загиблих українців — саме із західних областей, і навряд чи більша частина мешканців цих областей вважає саме так, як дається в цьому дослідженні. Думаю, що це просто математичні викладки. Питання в іншому: хто замовив таке дослідження і з таким постановочним питанням, від якого прихильники «руского міра» зараз тішаться.

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*