НБУ: зростання депозитів населення на протязі найближчого року очікують 68% банків

У ІV кварталі банки очікують дальшого збільшення ризиків валютного, ліквідності та процентного й чекають на зниження операційного та кредитного ризиків.

Банки зберігають оптимізм і в наступні 12 місяців сподіваються на пожвавлення кредитування бізнесу та населення. Також банки очікують, що прискориться приплив депозитів, насамперед, коштів населення. Про це свідчать результати нового «Опитування про умови банківського кредитування», оприлюдненого сьогодні Національним банком України.

Опитування проводилося з 20 вересня до 10 жовтня 2018 року серед кредитних менеджерів 63 банків, на які припадає 98% активів банківської системи. У ньому йдеться про результати ІII кварталу й очікування на ІV квартал та 12 наступних місяців. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками та прогнозами Національного банку України.

Банки підвищуватимуть вимоги до позичальників, крім малих та середніх підприємств

У III кварталі 75% опитаних банків повідомили, що розраховують на зростання обсягів корпоративних кредитів протягом наступних 12 місяців. Баланс відповідей становив 35%. На збільшення кредитного портфелю домогосподарств очікують 68% респондентів (баланс відповідей 54%). Оптимізм у роздрібному кредитуванні зберігається вже десять кварталів поспіль, з ІІ кварталу 2016 року, а збільшення кредитування бізнесу банки незмінно прогнозують з IV кварталу 2016 року.

Майже половина опитаних банків розраховує на підвищення якості корпоративних кредитів протягом наступних 12 місяців. При цьому, банки очікують, що зі сторони юридичних осіб зростатиме попит на усі види кредитів, найбільше – на гривневі та на короткострокові позики, а також кредити малим та середнім підприємствам (МСП).

Банки також планують підвищувати вимоги до великих корпоративних позичальників, але пом’якшувати для позичальників з-поміж МСП.

У III кварталі деякі великі банки підвищили вимоги й до позичальників – фізичних осіб, хоча три чверті респондентів залишили кредитні стандарти незмінними. У IV кварталі банки також планують незначно підвищити вимоги при кредитуванні населення.

Банки також розраховують, що у наступні 12 місяців прискориться приплив депозитів населення та бізнесу. Зростання депозитів населення очікують 68% опитаних, баланс відповідей становив 48% — це найвище значення за всю історію спостережень.

Зростає попит населення та бізнесу на кредити

У ІІІ кварталі банки фіксували збільшення попиту на кредити як серед бізнесу, так й серед домогосподарств. Ця тенденція триває з III кварталу 2015 року в споживчому сегменті та з II кварталу 2016 року – в іпотечному. Але, на думку респондентів, у ІІІ кварталі цього року попит серед населення зростав повільніше, ніж у попередні три квартали.

Найвагомішими факторами збільшення попиту клієнтів банків на споживчі кредити стали покращення споживчих настроїв та підвищення витрат на товари тривалого вжитку. При цьому якщо у двох попередніх кварталах головними рушіями попиту банки називали скорочення заощаджень домогосподарств та доступність кредитів від інших фінустанов, то у третьому кварталі ці фактори вже не відігравали значної ролі.

Драйвером попиту бізнесу на позикові ресурси банки називають зростання потреб підприємств у коштах на поповнення оборотного капіталу, проведення реструктуризації боргів, а також залучення коштів на інвестиційні потреби.

Банки вперше з кінця 2013 року побачили зниження кредитного ризику

У ІІІ кварталі 2018 року банки вперше з IV кварталу 2013 року повідомили про зниження кредитного ризику. Натомість зросли валютний та процентний ризики: баланси відповідей становили 22% та 18% відповідно. Менш суттєво зріс ризик ліквідності (15%).

У ІV кварталі банки очікують дальшого збільшення ризиків валютного, ліквідності та процентного й розраховують на зниження операційного та кредитного ризиків.

Наступне опитування про умови кредитування, що стосуватиметься очікувань на І квартал 2019 року, буде опубліковано у січні 2019 року.

Примітка. «Опитування про умови банківського кредитування» (ІV квартал 2018 року) представляє незважені дані відповідей респондентів, тобто 1 банк = 1 голос. 

Довідка. Національний банк публікує «Опитування про умови банківського кредитування» щокварталу, де підсумовує результати опитування банків про стан справ у кредитуванні у звітному кварталі та перспективи кредитування на наступні квартал і 12 місяців. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками та прогнозами Національного банку України.

Источник: НБУ 

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*