RBG: включення борщу до світового списку ЮНЕСКО підтримують 58% українців

Залежно від регіону проживання більше всього прихильників включення борщу до національного переліку на Заході, а до світового – на Заході і в Центрі.

Отже, на думку переважної більшості українців борщ є безумовним кулінарним символом нашої країни. Та попри нібито безсумнівність українського походження борщу і переконання, що найбільше прав на нього мають українці, деякі народи також вважають його своєю споконвічною стравою. Наприклад, литовці вважають національною стравою борщ із вушками та корейкою, у Польщі запевняють, що «борщок» із вушками квашеного буряка вигадали вони, а румуни називають борщем настій заквашених висівок, на якому варять супи – «чорби». Борщ поширений навіть у Туреччині (borç). Існує ціле поняття «борщовий пояс», який простягається від південно-східних регіонів Польщі через Україну, Білорусь до регіонів Волги і Дону. Природньо, що національні страви схожі в зонах, де тісно переплітається культура держав.

Факт боротьби за право називати борщ «своїм» вже є свідченням його величезної популярності і престижності. Але ця боротьба може мати не лише уявний, а й цілком реальний вимір. У 2003 р. ЮНЕСКО ухвалила Конвенцію із захисту нематеріальної культурної спадщини, як аналог Світової спадщини ЮНЕСКО. Згідно до положень Конвенції «нематеріальна культурна спадщина» означає звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, – а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти і культурні простори, – визнані співтовариствами, групами і, в деяких окремих випадках, особами як частина їхньої культурної спадщини».

Наразі Україна має дві позиції у переліку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО: петриківський розпис і козацькі пісні Дніпропетровської області. Міністерство культури України підтримало ініціативу про внесення українського борщу до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, але до цього його потрібно внести до національного переліку нематеріальної культурної спадщини.

Що ж стосується громадської думки з цього приводу, то, як показують результати липневого соціологічного опитування компанії Research & Branding Group*, ідею включення борщу до національного переліку нематеріальної культурної спадщини підтримують три чверті українців (74%), проти – 9%, а включення борщу від України до світового списку ЮНЕСКО підтримують майже дві третини жителів України (58%), проти 18%. Слід зауважити, що в обох випадках досить високий відсоток тих, хто не визначилися – 17% і 24% відповідно.

борщ

Ставлення українців до включення борщу до нематеріальної культурної спадщини (як національної, так і світової) має деякі особливості, обумовлені місцевістю і регіоном проживання респондентів.

Так, залежно від місцевості проживання виокремлюються жителі обласних центрів, серед яких трохи менше, ніж в інших населених пунктах, прихильників включення борщу як до національного, так і до світового переліку нематеріальної культурної спадщини.

Залежно від регіону проживання більше всього відсоток прихильників включення борщу до національного переліку на Заході, а до світового – на Заході і в Центрі України.

Детальніші результати опитування у презентації нижче.

*Опитування проводилося у період з 4 по 13 липня 2018 року. Опитано 1801 респондент у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентує населення України за статтю, віком, типом населеного пункту і регіоном проживання (за винятком непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей, АР Крим і м. Севастополь). Метод опитування — особисте формалізоване інтерв’ю (face — to — face). Максимальна похибка вибірки не перевищує +/-2,4%.

Источник: Research & Branding Group

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*