Найвідомішими онлайн-сервісами з замовлення таксі в Україні є Uber та Uklon

В Україні набирають популярності онлайн-сервіси з замовлення таксі. Деякі зарубіжні гравці взагалі заходять на “друге коло” після невдалого старту. Чи виправданий такий оптимізм?

Врегулювати роботу таксі в Україні намагаються вже декілька років. Це, напевно, чи не один з ринків, що знаходиться глибоко у “тіні”, і навіть достеменно невідомо, на скільки відсотків. Голова Державної служби з безпеки на транспорті Михайло Ноняк заявляв, у 2017 р. поза правовим полем в Україні працювали 95% перевізників. А за даними міністра інфраструктури Володимира Омеляна, в нашій країні нелегально працює близько 90% ринку. Разом з цим пан Омелян пообіцяв, що скоро буде прийнято спеціальний закон, який врегулює ситуацію, а окремі пункти у ньому стосуватимуться новітніх онлайн-сервісів на кшталт Uber та Uklon. Втім на сьогодні жодних нових законів у цьому напрямку не прийнято, а ринок не стоїть на місці.

Куди їдемо?

Піковим для України став 2016 р. До цього часу найвідомішим онлайн-сервісом в країні був вітчизняний Uklon. Але протягом року на ринок майже одночасно вийшли чотири великих міжнародних гравці: Uber, Hopin, Taxify та “Яндекс.Такси”. Конкуренція значно посилилася, при цьому кожна нова компанія намагалася завоювати прихильність пасажирів та водіїв низькими цінами та привабливими умовами. Однак, як зазначив директор з маркетингу Uklon Данило Ваховський, з посиленням конкуренції визначальним трендом на ринку стало і зниження якості послуг у всіх конкурентів сервісу. “В короткостроковій перспективі нові гравці боротимуться за те, щоб показати динаміку росту. Але в довгостроковій перспективі той, хто не працює якісно, піде з ринку. Це може відбутися не за рік-два, але в перспективі п’яти років, при збереженні такої ситуації, багато компаній чекає сумний фінал”, — добавив пан Ваховський.

У 2017 р. поза правовим полем в Україні працювали 95% перевізників до 2025 р. Обсяг глобального ринку онлайн-сервісів для таксі досягне $276 млрд зі середньорічними темпами зростання у 19,81%

Наступного, 2017 р., ландшафт знову змінився: хтось потрапив під санкції, хтось — згорнув чи перепрофілював діяльність. Судячи з останніх новин, поточного року ринок знову очікує пожвавлення.

Слід відзначити, що глобальна індустрія онлайн-сервісів для таксі, або ж Ride Hailing, росте потужними темпами. Наприклад, згідно з дослідженням компанії ReportBuyer до 2023 р. глобальний ринок зростатиме у середньому на 21% щороку, разом із попитом на послуги онлайн-сервісів. Дослідники ж компанії Markets and Markets підрахували, що до 2025 р. обсяг глобального ринку досягне $276 млрд зі середньорічними темпами зростання у 19,81%. На їхню думку, цьому сприятимуть декілька взаємопов’язаних факторів. Зокрема, внаслідок урбанізації у світі зростатиме потреба у мобільності, а от кількість власників персональних авто, навпаки, зменшуватиметься.

За підрахунками аналітиків Bain&Company, найоб’ємнішим зараз є ринок онлайн-сервісів для таксі у Китаї. Його ємкість оцінюється у $30 млрд., при цьому майже 90% належить одному гравцеві — Didi Chuxing. Також у компанії вважають, що за наступних декілька років, до 2020 р., китайський ринок виросте більш ніш удвічі — до $72 млрд. На друге місце дослідники поставили США, де індустрія оцінюється у $12 млрд, а провідні позиції займають два всесвітньовідомі стартапи — Uber та Lyft. Втім, глобальна ситуація постійно змінюється, і нові компанії швидко починають експансію, повністю змінюючи конкурентне середовище. І так само, до речі, відбувається в Україні.

Стабільна присутність

Наразі найвідомішими гравцями українського ринку є Uber та Uklon. Останній працює в Україні з 2010 р. і, схоже на все, обирає стратегію повільної, але впевненої експансії. Компанія розпочала роботу у Києві, а активний вихід в інші регіони — приблизно з 2016 р. З самого початку сервіс укладав партнерські угоди з “офлайновими” службами таксі, але через деякий час змінив модель, перейшовши на індивідуальну роботу з водіями. Зараз Uklon працює у десяти містах України. Також за партнерською програмою сервіс розвивається у столиці Грузії Тбілісі. За словами його засновника Віталія Дятленка, на самоокупність проект вийшов через п’ять років після запуску. Проте фінансові показники не оприлюднюються.

Один з найвідоміших у світі стартапів Uber з’явився у Києві наприкінці червня 2016 р., після довгих роздумів та декількох фальстартів. За перший рік роботи в Україні компанія розширила присутність до п’яти міст: крім Києва додаток запрацював у Одесі, Львові, Дніпрі та Харкові. Кількість скачувань додатка досягла 1 млн, а головний офіс активно інвестував в український напрямок. У грудні минулого року Uber оголосив про відкриття у Києві штаб-квартири, що контролює діяльність осередків у Центральній та Східній Європі. Крім того, в Україні запустили сервіс з доставки їжі та послугу з надання великих авто для вантажних перевезень. А от про активну експансію не йшлося, протягом минулого року до списку міст, де присутній Uber, додалася лише Вінниця. Ще одним нововведенням став запуск послуги виклику авто не за допомогою додатку, а за телефонним номером.

Попри величезну популярність у світі та багатомільйонні інвестиції, заснований у 2009 р. Uber все ще вважається збитковим стартапом. За даними ЗМІ, 2015 р. компанія втратила $2 млрд. Наступного року Uber вперше оприлюднив інформацію про своє фінансове становище. У повідомленні відзначалося, що прибуток з продажів досяг $6,5 млрд, але разом з тим рік все одно виявився невдалим, збитки сягнули $2,8 млрд. За результатами 2017 р. чистий збиток компанії оцінювався у $4,4 млрд, а виручка — $7,3 млрд. Більш-менш оптимістичні дані з’явилися лише поточного року. У фінансових звітах компанії значиться, що за січень — березень 2018 р. виручка Uber у річному вираженні зросла до $2,59 млрд, а обсяг замовлень збільшився на 55%. Нинішній генеральний директор стартапа пообіцяв врахувати цю тенденцію та скерувати додаткові доходи на розвиток сервісу. Проте аналітики стверджують, що таких результатів багато в чому вдалося досягти завдяки об’єднанню активів Uber та інших сильних гравців у Китаї та Росії.

Зійшли з дистанції

Словацька компанія Hopin оголосила про запуск в Україні, випередивши Uber на декілька місяців. Починаючи роботу у Києві, сервіс оголосив про доволі амбітні плани: після столиці він мав наміри розпочати роботу у Харкові, Львові та Одесі. Також у планах компанії було подвоєння кількості авто та залучення якнайбільше водіїв. Наприклад, до кінця 2016 р. планувалося, що у Києві з компанією працюватимуть вже 20 тис. водіїв, які щомісячно прийматимуть до півмільйона замовлень.

Багато в чому керівництво покладалося і на доволі низькі тарифи, пропонуючи на старті мінімальне замовлення від 40 грн. та 6 грн. за кожний кілометр. Але вже менш ніж за рік, у квітні 2017 р., Hopin оголосив про припинення діяльності на українському ринку, розіславши відповідне повідомлення партнерам. Проте через деякий час цю заяву переглянули, і сервіс оголосив, що буде працювати у сегменті b2b. Наразі він працює лише у Києві та Чернігові. Зараз крім рідної Словаччини та України Hopin присутній у Чехії, Польщі та Словенії.

Трохи інша ситуація склалася навколо російського сервісу “Яндекс. Такси”, який розпочав роботу на українському ринку у жовтні 2016 р. Компанія відразу зайшла до Києва з демпінговим тарифом, коли подача авто та перші два кілометри поїздки коштували 15 грн., а наступний кілометр — 4,5 грн. Після столиці сервіс від “Яндекса” запустився у Харкові та Дніпрі, трохи згодом — в Одесі та Львові, де випередив Uber.

Але у травні 2017 р. “Яндекс. Такси” потрапив до санкційного списку, запровадженого Україною. Тоді ж про закриття українських офісів після обшуку СБУ оголосила і материнська компанія. Тому де-юре російський сервіс припинив діяльність в Україні, але де-факто додаток все ще доступний для скачування, а користувачі мають можливість викликати авто. Слід відзначити, що у Росії цей сервіс доволі популярний. А після закриття історичної угоди про створення спільного підприємства з Uber “Яндекс” вперше оприлюднив фінансові показники. Наприклад, кількість замовлень, зроблених через об’єднані сервіси двох компаній, станом на початок поточного року склала 62 млн, а загальна вартість замовлень досягла $206 млн.

Захід на друге коло

У середині червня 2018 р. про свій перезапуск в Україні оголосила естонська компанія Taxify. Перша спроба, зроблена у 2016 р., виявилася невдалою, тому стартап вирішив не працювати більше з франчайзі, а будувати бізнес самостійно. Протягом року Taxify збирається заново розпочати роботу у Києві та вибудувати стратегію для подальшого розвитку. У якості маркетингового ходу сервіс пропонує 50% знижки для всіх пасажирів та мінімальний тариф у 20 грн.

Також 2017 р. стартап отримав інвестиції від китайського гіганта Didi та активно зайнявся пошуком додаткових інвестицій. Наприкінці квітня 2018 р. сервіс офіційно оголосив, що досяг показників у 10 млн пасажирів та 500 тис. водіїв у 25 країнах. А вже 30 травня провів інвестиційний раунд, де отримав $175 млн. Серед інвесторів, що вирішили підтримати проект, значаться фонд TMT Investments та Daimler. Завдяки їх фінансовій участі капіталізація Taxify склала $1 млрд. Витратити кошти стартап вирішив на розширення присутності, називаючи Україну одним з ключових ринків. “Україна — один з найважливіших європейських ринків, тому тут ми також хочемо бути першими”, — заявив пан Вілліг. Втім, враховуючи попередній досвід та невдалі спроби конкурентів, говорити, чи зможе компанія змінити ситуацію на свою користь, ще зарано.Компанія Taxify з’явилася у Естонії 2013 р. На той момент її засновнику Маркусові Віллігу, який наразі входить у Топ-30 наймолодших виконавчих директорів до 30 років від “Forbes”, було лише 19 років. Як і український Uklon, стартап намагався спочатку налагодити партнерство зі звичайними операторами таксі. Але потім цю модель переглянули. Taxify розпочали експансію з країн Балтії, завоювавши Литву та Латвію. 2015 р. компанія вийшла на ринки 12 країн Східної Європи, а 2017 р. почала роботу майже на всіх континентах. На початку 2018 р. сервіс запустився у Західній Європі та Австралії. Одним з факторів, що сприяють такому швидкому зростанню популярності компанії, її засновник називає використання недоліків Uber. Наприклад, Taxify вимагає від водіїв суттєво менші комісійні, ніж її американський конкурент.

Источник: Бізнес

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!

Владимир

Постоянный автор рубрик статистика и экономика. Старший аналитик проекта mResearcher.com

Оцените автора
( Пока оценок нет )
mResearcher
Добавить комментарий