GFK: у другому кварталі 2018 року споживчі настрої європейців покращилися

Індекс споживчого клімату (GfK Consumer Climate) у 28 країнах ЄС досяг 23,2 п., що на 2,6 п. вище, ніж у березні. Це найвища позначка з листопада 2007 року.

Cпоживчі настрої європейських споживачів дещо покращилися у другому кварталі 2018 р. У червні індекс споживчого клімату (GfK Consumer Climate) у 28 країнах ЄС досяг 23,2 п., що на 2,6 п. вище, ніж у березні. Це найвища позначка з листопада 2007 року. Хоча готовність до великих покупок в ЄС дещо знизилась, паралельно зменшилась і схильність до ощадності, що призвело, відповідно, до збільшення витрат на споживання.

Загалом споживачі оцінили економічні перспективи ЄС менш позитивно, ніж на початку року. Індекс економічних очікувань у червні склав 7,1 п. Це суттєве зниження від позначки 15 п. у березні. Рівень споживчої довіри щодо економічного розвитку суттєво знизився в Німеччині, Франції та Бельгії. На відміну від них, споживачі в Іспанії та Італії більш сприятливо оцінили внутрішню економічну ситуацію.

Індекс очікувань щодо доходів лишився майже без змін в середньому по ЄС: червневий показник 16,8 п. лише на 0,5 п. вище від березневого. Натомість у Іспанії, Словенії та Греції цей індекс значно зріс порівняно з першим кварталом. Тут споживачі оцінили перспективи своїх доходів з більшим оптимізмом.

Порівняно з першим кварталом, у червні індекс доцільності великих покупок опустився на 2,1 п.  – до позначки 17,6 п. При цьому у Болгарії та Франції показник зменшився на понад 10 п., натомість зріс у Словенії та Іспанії.

Незважаючи на незначне зниження готовності до великих покупок, індекс споживчого клімату (GfK) у Європі в другому кварталі 2018 р. піднявся до позначки 23,2 п., оскільки при його розрахунку було враховано також зменшення схильності до ощадності.

Німеччина: різке падіння індексу економічних очікувань

Німецькі споживачі оцінили економічні перспективи своєї країни в другому кварталі 2018 року менш позитивно, ніж на початку року. Індекс економічних очікувань у червні становив 23,3 п., що на 22,7 п. менше, ніж у березні, — так позначилися на динаміці індексу міжнародні торговельні конфлікти, що насуваються.

Проте завдяки сприятливій ситуації на ринку праці, зниження індексу економічних очікувань не вплинуло на оцінку майбутніх доходів. У червні індекс очікувань щодо доходів сягнув позначки 57,6 п., що на 2,7 п. більше, ніж наприкінці першого кварталу.

Індекс доцільності великих покупок у червні зменшився на 2,9 п. порівняно з березневим показником, опустившись до позначки 56,3 п. Проте й зараз це дуже добрий рівень. Відмінне становище на ринку праці створює необхідний рівень безпеки для планування великих покупок.

Франція: споживчі настрої продовжують погіршуватися

Споживчі настрої французьких споживачів погіршилися вже в першому кварталі 2018 року. Ця тенденція до зниження продовжилася й у другому кварталі.

У червні індекс економічних очікувань упав до позначки 14,7 п. Це значне погіршення порівняно з 34,5 п. у березні. Тож французькі споживачі оцінюють економічні перспективи своєї країни дедалі песимістичніше.

Очікування щодо особистого матеріального становища також продовжують погіршуватися. У червні цей показник  сповз до позначки -24 п., що на 3,3 п. нижче, ніж було у березні.

Внаслідок погіршення економічних очікувань і очікувань щодо доходів готовність до великих покупок у Франції також значно понизилася. У червні індекс доцільності великих покупок становив 4,7 п., що свідчить про значне погіршення порівняно з 16,1 п. у березні. Можна конcтатувати, що готовність до покупок знизилась до найнижчої позначки від серпня 2016 року.

Великобританія: негативна динаміка усіх індексів

Після позитивного першого кварталу в другому кварталі 2018 року настрої британських споживачів погіршилися. Індекс економічних очікувань опустився на 4 п. порівняно з березнем та сягнув у червні позначки -20,6. Такий показник виразно демонструє наслідки невизначеної ситуації, яка склалася через Brexit й досі не розв’язалася.

Індекс очікувань щодо доходів у червні зменшився порівняно з березнем на 4 п. – до позначки 12,9. Проте, незважаючи на падіння, це значно ліпший показник, ніж був у 2017 році.

У червні індекс доцільності великих покупок сповз до позначки -4,8 п., що на 2,1 п. менше від березневого показника.

Італія: італійські споживачі сподіваються на краще

У другому кварталі 2018 року Італія покращила всі індекси споживчих настроїв. Порівняно з березнем індекс економічних очікувань зріс на 9,8 п., сягнувши у червні позначки -18,3 п. Це найвищий рівень за останні два роки.

Індекс очікувань щодо доходів у червні також зріс на 3,7 п. і встановився на позначці 8 п. Показник, вищий за цей, був зафіксований у січні 2016 року.

Готовність до великих покупок також дещо зросла: індекс становив у червні 17,9 п., що вище на 2,1 п., ніж у березні. З таким показником Італія посіла позицію посередині рейтингу серед європейських країн.

Іспанія: очікування щодо стану економіки та особистих доходів значно покращилися

Настрої іспанських споживачів продовжили поліпшуватися у другому кварталі. Порівняно з березнем, індекс економічних очікувань зріс у червні на 12,3 п. – до позначки 24,4.

Значно покращилися також очікування щодо доходів: якщо у березні цей показник склав 2,1 п., то у червні підскочив до позначки 17,4 п. Це найвищий рівень від листопада 2017 року.

Готовність до великих покупок також зробила ривок вгору в другому кварталі.

Нідерланди: економічні прогнози погіршуються

Настрої споживачів в Нідерландах погіршилися у другому кварталі 2018 року. Індекс економічних очікувань у червні становив 30,6 п., що на 9,6 п. нижче від березневого показника. Менший за цей показник був зафіксований у лютому 2017 року.

Очікування щодо доходів у червні сповзли на 5 пунктів нижче порівняно з березнем – до позначки 12,2. Готовність до великих покупок встановилася на рівні 19,2 п., що на 2,2 п. менше від березневого показника.

Австрія: значне падіння індексу економічних очікувань

У другому кварталі 2018 року австрійські споживачі оцінили економічний розвиток своєї країни більш обережно, ніж наприкінці минулого року. Індекс економічних очікувань у червні упав до позначки 26,3 п., втративши 11,3 п. порівняно з березнем та 18,5 п. – порівняно з показником у грудні 2017.

Перспективи щодо особистих доходів також оцінювалися більш песимістично у другому кварталі. У червні цей індекс знизився до позначки 25,8 п., що на 6,2 п. менше, ніж у березні.

Дещо зріс індекс доцільності великих покупок – від 25,4 п. у березні до 27,4 п. у червні.

Португалія: економічні очікування дещо погіршилися

У другому кварталі 2018 року економічні очікування португальських споживачів дещо зменшились. У порівнянні з березнем цей показник знизився на 6,8 п., склавши 25,5 п. у червні. Це найнижчий рівень від лютого 2017 року.

Натомість, очікування щодо особистого матеріального становища трохи поліпшились: індекс піднявся на 2,7 п. від березневої позначки, сягнувши 31,7 п.

Готовність португальців до великих покупок також зросла. У червні цей індекс становив 13,8 п., що на 3,1 п. вище від показника у березні.

Бельгія: стрімке падіння індексів економічних очікувань та очікуваних змін особистих доходів

У другому кварталі споживачі в Бельгії дали значно нижчу оцінку економічним перспективам своєї країни. Індекс економічних очікувань у червні упав до позначки 6,3 п., що на 23,3 п. менше, ніж у березні. Це найбільше падіння в усій Європі.

Така сама ситуація з індексом очікувань щодо особистого матеріального становища, який також зазнав найбільшого падіння в усій Європі. Показник обвалився на 18,7 п., опустившись вниз від позначки 0 у березні. Нижчий від цього показник був зафіксований у жовтні 2016 року.

У другому кварталі поліпшилася лише готовність бельгійців до великих покупок, збільшившись  на 6,5 п. порівняно з березнем і встановившись у червні на рівні 19,5 п.

Греція: очікування щодо доходів дещо покращилися

Поточна економічна криза продовжує відбиватися на споживчих настроях грецьких споживачів. Індекс економічних очікувань зупинився у червні на позначці -21,5 п, зменшившись на 0,9 п. порівняно з березнем. З-посеред усіх європейських країн лише в Румунії споживачі оцінили економічні перспективи своєї країни ще гірше.

Щодо індексу очікуваних змін особистих доходів, то хоч показник  -21,5 п. є від’ємним, проте він піднявся на 6,2 п. порівняно з березнем. Незважаючи на це, Греція залишилася на останньому місці в Європі.

Індекс доцільності великих покупок втратив ще 2,1 пункт порівняно з березнем і знизився у червні до -25,7 п. Це найнижчий показник у Європі.

Польща: найкращі в Європі економічні очікування 

Польські споживачі демонструють найвищий у Європі рівень довіри до економіки своєї країни. У червні індекс економічних очікувань  зріс ще на 1,7 п. порівняно з березнем  і становив 37,3 п.

Очікування щодо особистих доходів також зросли порівняно з березнем та сягнули 37,9 п. у червні, а у травні – навіть  43 п.

Натомість у другому кварталі знизилася  готовність польських споживачів робити великі покупки. У червні  індекс зафіксований на позначці  27,6 п., що на 6,7 п. менше, ніж у березні.

Чехія: незначне зменшення індексів очікувань щодо розвитку економіки та особистих доходів

У другому кварталі чеські споживачі дещо знизили оцінки щодо економічних перспектив своєї країни. Економічні очікування втратили 4,2 п. порівняно з березнем, склавши 32,7 п. Проте і з таким значенням індекс лишається на високому рівні.

Очікування щодо сімейних доходів також дещо погіршилися, опустившись порівняно з березнем на 4,1 п. і склавши у червні 41,1 п. Проте і такий показник, як і раніше, є дуже добрим.

Натомість зріс на 3 п. індекс доцільності великих покупок, сягнувши у червні  28,3 п. Це найвищий рівень  від серпня 2016 року.

Словаччина: економічні очікування та готовність до великих покупок підвищились

У другому кварталі словацькі споживачі дивились з оптимізмом на економічні перспективи своєї країни. У червні зафіксоване зростання індексу економічних очікувань на 6,2 п. порівняно з березнем, тож індекс склав 19 п.

Очікування щодо доходів лишилися на тому самому рівні, що й у березні: 24,7 п.

У червні готовність до великих покупок піднеслася: індекс досяг 11,7 п., що на 4,7 більше, ніж у березні.

Словенія: готовність до великих покупок значно зросла

У другому кварталі в Словенії економічні очікування погіршилися на 7,8 п. порівняно з березнем і сповзли до позначки 29,3 п.

Натомість зросли очікування словенських споживачів щодо своїх доходів. У червні цей показник досяг 37,6 п., що 6,8 п. більше порівняно з березнем. Це найвищий рівень  від травня 2015 року.

Готовність до великих покупок від березня також значно зросла – на 9,5 п., стрибнувши до позначки 34,1 п. – і це найвищий показник від липня 2007 року.

Болгарія: індекс доцільності великих покупок зірвався в круте піке

У другому кварталі болгарські споживачі побачили економічні перспективи своєї країни в дещо позитивнішому світлі. Індекс економічних очікувань у червні піднявся на 6 п., продемонструвавши найвищий рівень у цьому році.

Натомість очікування щодо своїх доходів втратили протягом другого кварталу 4,6 п., тож у червні зафіксовано значення цього індексу 17,5 п.

Готовність до великих покупок значно ослабла. З березневої позначки 26,7 п. цей індекс упав до рівня 13,4 п. – і це найнижчий показник від травня 2017 року.

Румунія: найнижчі в Європі економічні очікування

Урядова криза в Румунії вочевидь негативно позначається на споживчих настроях. У другому кварталі економічні очікування продовжили свій шлях униз: у червні цей індекс зафіксовано на рівні 22,2 п., що на 5,6 менше, ніж у березні. Це найнижчий рівень за період від квітня 2012 року. Румуни споглядають на економічні перспективи своєї країни з найбільшим песимізмом, ніж будь-де в Європі.

Очікування щодо своїх доходів також погіршились. Втративши за 3 місяці 4,2 п., цей індекс у червні опустився до найнижчого рівня з червня 2014 року – до позначки -0,1.

Натомість готовність до великих покупок трохи зміцніла, піднісшись у другому кварталі на 4 п. У першому кварталі 2018 року індекс доцільності великих покупок  у Румунії незмінно виражався від’ємними числами.

Источник: GfK Ukraine

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*