ЦСД Софія: у другому турі президентських виборів Тимошенко та Вакарчук мають рівні шанси

Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Юлія Тимошенко, Юрій Бойко та Петро Порошенко.

vakarchuk

Центр соціальних досліджень «СОФІЯ» з 19 по 30 квітня 2018 року провів опитування населення у всіх областях України (на підконтрольній території). Всього було опитано 2016 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв’ю («віч-на-віч») за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли  відповідей на питання див. у кінці  прес-релізу)

Оцінка ситуації в країні 

   Українські громадяни переважно негативно сприймають розвиток ситуації в країні. Більшість (66,4%) опитаних з тою чи іншою впевненістю вважають, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямі. Значно менше (13,4%) тих, хто дотримується точки зору, що справи йдуть «однозначно» у правильному напрямі або «скоріше» у правильному напрямі. (Вважають, що справи йдуть і в правильному, і в неправильному напрямі – 15,0%. Не визначилися з відповіддю – 5,2% опитаних).

   Припинення війни і встановлення миру на Донбасі українські громадяни сприймають як найбільш нагальне питання сьогодення. Респондентів запитали, які завдання, на їх погляд, слід вирішувати в першу чергу (потрібно було вказати три варіанти відповіді). Найчастіше респонденти вказували такі пріоритети:

 • Врегулювання конфлікту на Донбасі (вказали 53,5% опитаних);

 • Боротьба з корупцією (45,6%);

 • Зниження цін на продукти і споживчі товари (31,9%);

 • Зниження тарифів на житлово-комунальні послуги (29,6%).

 • Боротьба з безробіттям (25,6%).

   Привертає увагу те, що на другий план відійшли завдання, пов’язані з розвитком міжнародних відносин. Так, зміцнення економічних і політичних зв’язків з Європою вказали лише 8,2% опитаних, нормалізацію відносин з Російською Федерацією — 7,6%. Українці більше заклопотані внутрішніми проблемами і, передусім – проблемою виживання.

Оцінка діяльності влади 

Населення вкрай невдоволене тим, як працює керівництво країни, причому цей негатив посилюється. Переважна більшість (79,5%) опитаних тою чи іншою мірою не схвалює роботу Петра Порошенка на посаді Президента України. Імідж Порошенка як глави держави неухильно погіршується: частка негативних оцінок його діяльності збільшилася з 76,0% у грудні минулого року до 79,5% наприкінці квітня.

   Сьогодні позитивно оцінюють роботу Порошенка («повністю схвалюють» або «скоріше схвалюють») 15,7% респондентів. У грудні минулого року цей показник складав 19,5%.

   Так само критично сприймається діяльність уряду. Роботу Кабінету Міністрів «категорично не схвалює» або «скоріше не схвалює» 69,6% опитаних. Частка позитивних оцінок становить 22,8%. (Не визначилися з відповіддю – 7,6% опитаних).

Суспільний запит на оновлення влади

Більшість українських громадян підтримує ідею проведення позачергових парламентських та президентських виборів. Серед опитаних 55,2% позитивно ставиться до пропозиції розпустити нинішню Верховну Раду і провести позачергові парламентські вибори. Не підтримує цю ідею – 33,2% респондентів (не визначилися з відповіддю – 11,6%).

Також більше половини респондентів (52,1%) підтримують пропозицію провести позачергові президентські вибори. Проти – 31,3% опитаних, не визначилися з відповіддю – 16,6%.

Новий лідер країни: яким його бачать українці

   Під час опитування респондентам запропонували визначити, якими характеристиками має володіти кандидат на пост Президента України. (Респондентам потрібно було обрати з переліку особистісних і ділових якостей три варіанти відповіді). Найчастіше респонденти вказували характеристики, які насамперед визначають морально-етичні та особистісно-вольові якості претендента на вищу посаду:

 • Виконує свої обіцянки (вказали 48,4% опитаних),

 • Піклується про простих людей (38,3%),

 • Здатний кардинально змінити ситуацію (36,9%),

 • Активно бореться з корупцією (32,4%),

 • Здатний добитися результату (30,1%).

   Найрідше вказувалися якості, пов’язані з кар’єрними досягненнями і соціальним статусом кандидата:

 • Має значний досвід роботи на керівних посадах у сфері бізнесу (вказали 3,4% опитаних),

 • Обіймав вищі керівні посади в центральних органах влади (1,7%).

   У масовій свідомості поняття «професійний політик», «керівник органу влади» нерідко асоціюються з «корупцією». Криза довіри до теперішньої політичної еліти призвела до того, що зростає кількість громадян, які готові підтримати на президентських виборах «несистемних кандидатів» (тих, хто не є професійними політиками і не має управлінського досвіду). Вагома частина (38,6%) опитаних вказала, що на президентських виборах скоріше проголосують за людину досить відому, але яка за родом своєї діяльності раніше до політики і управління не мала відношення. На противагу їм, 42,7% респондентів схильні скоріше підтримати досвідченого політика, який раніше обіймав керівні посади в органах влади.

   Отже, суспільний запит на докорінне оновлення політичної системи виявив себе у готовності громадян підтримати на виборах кандидатів, які не мають відповідного професійного досвіду.«Несистемність» кандидата слугує свідченням його непричетності до корумпованої політичної системи, яка дискредитувала себе в очах громадськості.

Електоральні орієнтації

   Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Юлія Тимошенко, Юрій Бойко та Петро Порошенко.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за Ю.Тимошенко — 11,0%,

 • за Ю.Бойка — 9,8%,

 • за П.Порошенка — 9,5%.

   Враховуючи статистичну похибку необхідно вказати, що деякі потенційні кандидати також мають шанси вийти до другого туру президентських виборів. Стабільно високий показник електоральної підтримки демонструє Анатолій Гриценко (8,5%); дещо поступаються йому Олег Ляшко (7,7%) та Святослав Вакарчук (6,6%). (Окремо відзначимо, що С.Вакарчук поки не оголошував про свій намір балотуватися). Відтак, імена фаворитів президентських перегонів залишаються невизначеними.

   Якби до другого туру президентських виборів вийшли Петро Порошенко і Юлія Тимошенко, то кращі шанси на перемогу мала б Юлія Тимошенко.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за Ю.Тимошенко — 32,4%,

 • за П.Порошенка — 22,9%,​

   Якби до другого туру президентських виборів вийшли Юрій Бойко і Юлія Тимошенко, то кращі шанси на перемогу мала б Юлія Тимошенко.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за Ю.Тимошенко — 33,2%,

 • за Ю.Бойка — 28,3%.

   Якби до другого туру президентських виборів вийшли Юрій Бойко і Петро Порошенко, то кращі шанси на перемогу мав би Юрій Бойко.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за Ю.Бойка — 32,1%,

 • за П.Порошенка — 27,0%.

   Якби до другого туру президентських виборів вийшли Юлія Тимошенко і Святослав Вакарчук, то ці кандидати мали б рівні шанси на перемогу.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за С.Вакарчука — 29,8%,

 • за Ю.Тимошенко — 29,0%.

   Моделювання другого туру президентських виборів показало, що багатьох не влаштовує перелік кандидатів, які пропонуються для електорального вибору. Особливо негативну реакцію викликав сценарій, за яким до другого туру виходять Петро Порошенко та Юлія Тимошенко. Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, 40,3% вказали, що не підтримають жодного з вказаних кандидатів.Тобто, для багатьох громадян кандидатури  Порошенко і Тимошенко є рівною мірою неприйнятними.

Якби на момент опитування відбувалися парламентські вибори (голосування за партійними списками), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр мали б ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», Блок Петра Порошенка «Солідарність», партія «Громадянська позиція», Радикальна партія Олега Ляшка, Партія «За Життя», а також Об’єднання «Самопоміч».

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 • за «Батьківщину» – 11,8%,

 • за «Опозиційний блок» – 10,1%,

 • за БПП «Солідарність» – 9,1%,

 • за партію «Громадянська позиція» – 8,5%,

 • за Радикальну партію Олега Ляшка – 6,2%,

 • за партію «За Життя» – 5,4%,

 • за «Самопоміч» – 5,0%.

Інші партії мають менше 4,0% прихильників (у кожному окремому випадку). 

Материалы по теме: Рейтинги партий и политиков Украины

Одномірні розподіли відповідей на питання, %

Оцінка-ситуації-в-країні

Источник: ЦСИ София

Мы ежедневно собираем для вас важные исследования со всего мира. Следите за нами в Facebook, Twitter и Вконтакте, чтобы всегда иметь под рукой свежие и актуальные данные. А также подписывайтесь на нашу еженедельную рассылку. Подписаться!

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*